Vybudujte svoj biznis na multikultúrnych rozdieloch

Vybudujte svoj biznis na multikultúrnych rozdieloch

Nielen veľké korporácie, ale aj stredné firmy, dnes preferujú na pracovisku ľudí z viacerých kultúr. Môže to podnik obohatiť, pomôže to k získaniu nadhľadu a zabezpečí rôzne prístupy k riešeniu problémov. Každý má totiž v hlave svoj „kultúrny softvér“, ktorý predurčuje jeho správanie. A hoci to na začiatku nemusí byť jednoduché, ak sa s ním naučíte pracovať, posuniete svoju firmu oveľa ďalej.

Je to príležitosť, nie hrozba

Dnes, vo svete, kedy rozdiely v správaní ľudí z rôznych kultúr odborníci už poznajú, nie je problém, aby ste to vedeli aj vy. Prostredníctvom medzikultúrneho koučingu. Ako hovorí Eva Gáboríková, ktorá v Balanced HR zastrešuje konzultácie a koučing v multikultúrnom prostredí, „medzikultúrny koučing podporuje firmy pri nastavení správnej stratégie a postupov ako komunikovať so zákazníkmi z iných kultúr. Avšak, nasmeruje aj na správnu prípravu marketingových materiálov a vybuduje fungujúce vzťahy či spolupráce v rámci firmy a multikultúrnych tímov.“ Naša medzikultúrna koučka s tým má bohaté skúsenosti, už 15 rokov sa venuje podporuje a vzdelávaniu manažérov, lídrov a zamestnancov firiem ako Jaguar Cars Ltd., Pfizer, Honeywell, Heineken International či  British American Tobacco.

Pre koho je koučing určený?

Medzikultúrny kouč pracuje s rôznymi úrovňami. „Individuálne konzultácie sú určené predovšetkým pre vrcholový, prípadne stredný manažment, ktorý si v rámci nich ujasní ako nastaviť jednotlivé procesy. Konzultácie sú zamerané na každodenné činnosti ako zadávanie úloh, hodnotenie, motiváciu alebo vedenie pracovných situácii.  Skupinové workshopy sú určené pre tímy. Ich zameranie je rôzne podľa aktuálnych potrieb tímu. Môžu byť zamerané na konkrétnu biznis kultúru (napr. britskú) alebo na rozvoj medzikultúrnej kompetencie na zlepšenie komunikácie v multikultúrnom tíme,“ hovorí koučka Eva.

V minulosti sa o konzultácie a tréningy v medzikultúrnom prostredí zaujímali hlavne veľké medzinárodné spoločnosti a ich vrcholoví manažéri. Vzhľadom na medzinárodné prostredie, v ktorom pracujú, si uvedomujú dôležitosť poznania „medzikultúrneho know-how“ svojich kolegov, obchodných partnerov a zákazníkov.  V súčasnej dobe však pribúda veľa stredných a menších firiem, ktoré vedia, že na to, aby sa presadili na zahraničnom trhu potrebujú pomoc. Ak patríte medzi nich, neváhajte Balanced HR kontaktovať. Prvé obchodné stretnutie zohráva dôležitú úlohu, a ak zákazníka nezaujmete svojimi propagačnými materiálmi a nebudete svoj produkt vedieť predstaviť, stratíte šancu na ďalšiu spoluprácu.

Kultúrny softvér a jeho využitie

Každý človek má v hlave tzv. „kultúrny softvér“, ktorý vychádza z toho, kde a ako žil a to definuje aj jeho správanie v biznise. „Na základe nášho vzdelania, pracovných skúseností a hodnôt našej kultúry, riešime pracovné situácie spôsobom, ktorý je pre nás najlepší. Avšak to, čo je najlepšie pre nás, nie je najlepšie pre nášho kolegu, obchodného partnera alebo zákazníka z inej kultúry. Preto je dôležité vyjasniť si tieto rozdielne očakávania a stratégie aj za pomoci medzikultúrneho kouča, uzatvára Eva Gáboríková, naša nová posila pri vašom vzdelávaní.

Uvažujete o konzultácii a koučingu v medzikultúrnom prostredí? Obráťte sa na nás, využite ponuku našich školení a posuňte svoj biznis vpred.

 

Autor: Jana Krčahová, marketing specialist BHR

Zdroj: pexels.com

Pošlite to ďalej

Ďaľšie články

10 rokov = 10% zľava

Milí klienti, priatelia, fanúšikovia, s potešením oznamujeme, že naša spoločnosť slávi svoje 10. narodeniny! 10 rokov plných neustálych výziev, úspechov a nezabudnuteľných zážitkov. Radi by

Nezáväzne nás kontaktujte pre viac informácií.

    Meno (povinné)

    Spoločnosť (povinné)

    Váš email (povinné)

    Váš telefón

    Vaša správa