Potrebujú firmy medzikultúrneho kouča?

Potrebujú firmy medzikultúrneho kouča?

V súčasnej dobe je takmer každá slovenská firma v kontakte s inou kultúrou. Zamestnáva odborníkov z iných kultúr, obchoduje s klientmi z iných kultúr alebo jej zamestnanci z kancelárii na Slovensku zabezpečujú služby pre zákazníkov v iných kultúrach.

Má každá slovenská firma aj stratégiu ako podporovať svojich zamestnancov budovať vzťahy, úspešnú spoluprácu a obchodnú komunikáciu s inými kultúrami?

V zahraničí vzdelávanie v oblasti medzikultúrnej komunikácie a rozvoja medzikultúrnej kompetencie patria k top prioritám firiem. Tieto firmy si uvedomujú, že pochopenie potrieb ich klientov im dáva výhodu vo veľkej konkurencii. Mnohé z nich sa poučili na vlastných chybách, keď stratili klientov, ktorí hľadali niečo viac ako len technicky kvalitné výrobky.

Medzikultúrny kouč pomáha firmám pripraviť ich zamestnancov, obchodných zástupcov na obchodné rokovania s inými kultúrami. Prostredníctvom workshopov, ktoré sa venujú reálnym obchodným situáciám si klienti pripravia taktiku ako nadviazať vzťahy, ako zorganizovať prvé stretnutie, na čo sa pri predstavení produktu zamerať. Každá kultúra chce začať iným spôsobom, chce počuť niečo iné. Obchodník so „slovenským kultúrnym softvérom“ však nevie ihneď zistiť, čo od neho očakáva klient s „talianskym kultúrnym softvérom“. Väčšinou sa to dozvie po niekoľkých stretnutiach, ak k nim vôbec došlo. Medzikultúrny kouč mu pomôže stratégiu nastaviť už na prvé stretnutie.

Medzikultúrny kouč pripravuje individuálne konzultácie pre top lídrov lokálnych i nadnárodných spoločností. V rámci pravidelných stretnutí s nimi preberá spôsoby ako prispôsobiť svoj komunikačný štýl multikultúrnemu prostrediu, ako motivovať svoj tím, predstaviť nové vízie a zmeny.

Aj na Slovensku máme veľa firiem, kde lokálny tím vedie expat líder. Ten si väčšinou uvedomuje, že to, čo fungovalo v predchádzajúcej kultúre, nebude rovnako fungovať na Slovensku. Menej často si túto potrebu uvedomujú lokálni lídri, ktorí pôsobia na Slovensku a spolupracujú s inými kultúrami. Na základe spätnej väzby od mojich klientov môžem povedať, že práve túto oblasť osobného rozvoja vidia ako veľkú výzvu pre Slovákov.

Medzikultúrny kouč pracuje s HR manažérmi, s ktorými pripravuje stratégie ako podporiť vzájomnú medzikultúrnu synergiu vo výrobe. Mnohé firmy na Slovensku zamestnávajú ľudí z iných kultúr a väčšinou ich hodia do vody a nechajú ich plávať ako vedia. Firmy, ktoré si uvedomujú potenciál a úlohu ľudí vo výrobe ich podporujú a pomáhajú im pochopiť medzikultúrne rozdiely.

Prečo firmy potrebujú medzikultúrneho kouča?

Verím, že aj Vy vo svojej firme nájdete niekoľko situácii, kde by zamestnancom, kolegom, lídrom a tímom medzikultúrny kouč vedel pomôcť. Radi vám poskytneme konzultácie a koučingu v medzikultúrnom prostredí.  Obráťte sa na nás, využite ponuku našich školení a posuňte svoj biznis vpred.

 

Zdroj: pexels.com

Autor: Eva Gáborík, medzikulturálny coach 

Ako kouč a konzultant v obchodnej medzikultúrnej komunikácie spolupracuje s firmami na Slovensku, USA a Ázii. K jej klientom patria lídri, multikultúrne tímy a HR manažéri úspešných nadnárodných firiem. V roku 2016 a 2018  získala v USA prestížne ocenenie ako lektor a konzultant v konkurencii odborníkov z celého sveta. „Spája kolegov, tímy a obchodných partnerov z rôznych kultúr na ceste za ich spoločným cieľom“.

Pošlite to ďalej

Ďaľšie články

10 rokov = 10% zľava

Milí klienti, priatelia, fanúšikovia, s potešením oznamujeme, že naša spoločnosť slávi svoje 10. narodeniny! 10 rokov plných neustálych výziev, úspechov a nezabudnuteľných zážitkov. Radi by

Nezáväzne nás kontaktujte pre viac informácií.

    Meno (povinné)

    Spoločnosť (povinné)

    Váš email (povinné)

    Váš telefón

    Vaša správa