Neverbálna komunikácia: Mikroexpresie – od Darwina po tajné služby

Neverbálna komunikácia: Mikroexpresie – od Darwina po tajné služby

Neverbálna komunikácia alebo aké je užitočné vedieť čítať reč tela iných ľudí.

Je až prekvapivé ako ľahko sa to dá naučiť. Potom môžeme jednoducho zistiť skryté emócie a následne ich správne použiť v danej situácií, či už ste predajca, lektor alebo manažér. Každá situácia je nabitá informáciami, ktoré môžete využiť. Napríklad pozorovaním prejavov partnera pri obchodovaní alebo rokovaní, môžeme prísť na to kedy nám človek niečo skrýva alebo klame. Majte každú situáciu pod kontrolou a efektívne reagujte na dané okolnosti.

Ako prvý popisoval mikroexpresie práve Darwin, ktorý bol na svojich cestách po cudzokrajných ostrovoch odkázaný na neverbálnu komunikáciu. Zistil, že výrazy na tvári majú univerzálny jazyk. Dnes tajné služby vlastnia software, ktorý monitoruje mikroexpresie na tvárach cestujúcich napr. na letisku.

Čo sú to teda tie mikroexpresie tváre?

„Mikroexpresie tváre“ spôsobujú krátke, mimovoľné pohyby tvárových svalov. Väčšina
ľudí tieto mimovoľné svalové kontrakcie vyvolané emóciami nedokáže kontrolovať. Mikroexpresie tváre sa zvyčajne rozdeľujú do siedmich univerzálnych emócií: hnev, odpor, strach, smútok, šťastie, prekvapenie a pohŕdanie.

Hnev

Jedným z možných prejavov hnevu je zúženie spodných a horných očných viečok. Dávajte pozor, pretože môže ísť aj o jemnejší výraz hnevu, alebo by to mohol byť prejav kontrolovaného hnevu.

Napriek tomu existuje základné posolstvo, ktoré pretrváva: danej osobe sa nepáči niečo na vašom správaní alebo sa jej nepáči to, čo hovoríte.

Cvičenie: Postavte sa pred zrkadlo a skúste si ako vyzerá Váš nahnevaný výraz.

Znechutenie je celkom ľahké rozpoznať, pretože, ak má niekto na tvári mikro výraz znechutenia, uvidíte vrásky okolo nosa. Tieto vrásky sa objavia, pretože sa mierne zdvihne horná pera.

Znechutenie – so zdvihnutou hornou perou

Ďalším prejavom znechutenia je zdvihnutie hornej pery. Pri tomto výraze znechutenia je vidno zuby. Všimnite si, že aj v tomto prípade sa objavia vrásky okolo nosa. Vrásky okolo nosa sú veľmi spoľahlivým znakom znechutenia.

Cvičenie: Predstavte si, že ste účastníkom jednej z tých reality show kde musíte zjesť slizké a smradľavé húsenice…

Prestavte si niečo podobné nechutné a Vaša horná pera sa automaticky zdvihne.

Prekvapenie sa prejaví zdvihnutím horných viečok. Trvá to naozaj veľmi krátko, pretože prekvapenie je krátkou emóciou. Ak sú viečka zdvihnuté dlhšie, potom ide pravdepodobne o strach. Iba krátke zdvihnutie horných viečok, môže byť prejavom toho, že niekoho jednoducho len zaujalo to, čo práve počul.

Cvičenie: Kúpte svojim blízkym malý darček a sledujte ich prekvapenie 🙂

Tento obrázok nám môže ukázať rozdiel medzi skutočným a falošným úsmevom. Keď vidíte sval orbicularis oculi (sval okolo oka) stiahnutý, potom to, čo vidíte, je reálny, skutočný úsmev.

Cvičenie: Všimnite si ako sa smejú malé deti. Naopak pozorujte recepčnú či hostesku, ktorá má na tvári celý deň úsmev. Myslím, že spozorujete rozdiel.

Pohŕdanie

Občas máme tendenciu mýliť si mikro-výraz radosti s mikro-výrazom pohŕdania, ktorý vyzerá podobne, ale je asymetrický. Pri radosti sa zdvihnú oba kútiky úst a pri pohŕdaní sa zdvihne len jedna strana úst.

Pohŕdanie sa môže objaviť aj s úsmevom. V tomto prípade úsmev maskuje pohŕdanie, ktoré sa objaví ako prvé.
 Je dobré trénovať rozdiel medzi týmito dvomi mikrovýrazmi tváre, pretože ich zámena môže zmariť vaše rokovania.

Pohŕdanie môžete na niečej tvári vidieť aj vtedy, keď sa tento človek cíti nadradený alebo považuje inú osobu za podradenú. Je to niečo podobné ako opovrhnutie.

Je to výraz tváre, ktorý sa objavuje, keď porovnáme naše skúsenosti a poznatky s inou osobou a uvedomíme si, že sme na vyššej úrovni a vieme viac.

Smútok

Smútok na niečej tvári môžete vidieť, keď je zdvihnutá vnútorná strana obočia. Je to spoľahlivé znamenie smútku, pretože nie je veľa ľudí, ktorí ho dokážu predstierať bez jemného pocitu smútku. Dávajte si pozor, aby ste si ho nepoplietli so zdvihnutým obočím pri strachu.

Smutná tvár nevyzýva ku konverzácii. Niektorí ľudia majú tendenciu mať smutný výraz tváre väčšinu času, čo pravdepodobne znamená, že v živote veľmi trpeli, a stále majú pocit, že v danej chvíli k nim nie je svet zhovievavý.

Tento mikro-výraz má veľmi dôležitý význam. Správa, ktorú vysiela je: prosím, neubližujte mi, nemám sa čím brániť.

Často máme tendenciu skrývať mikro výraz strachu potlačením reakcie alebo maskovaním strachu inou emóciou. Najtypickejšie je zakrývať strach úsmevom.

Ďalšou možnosťou je zakryť strach prekvapením. Keď sa niekto bojí odpovedať na otázku, ktorá bola položená,
a nechce to ukázať, bude to pravdepodobne maskovať pomocou prekvapenia. Bola by to typická reakcia uchádzača o zamestnanie pri pohovore, ktorý sa snaží urobiť dobrý dojem.
V takejto situácii je dobré položiť ďalšie otázky, aby ste zistili
 dôvod, prečo v danom prípade reagovali so strachom.

Pošlite to ďalej

Ďaľšie články

10 rokov = 10% zľava

Milí klienti, priatelia, fanúšikovia, s potešením oznamujeme, že naša spoločnosť slávi svoje 10. narodeniny! 10 rokov plných neustálych výziev, úspechov a nezabudnuteľných zážitkov. Radi by

Nezáväzne nás kontaktujte pre viac informácií.

    Meno (povinné)

    Spoločnosť (povinné)

    Váš email (povinné)

    Váš telefón

    Vaša správa