Budú absolventi lekárskych fakúlt za svoj tvrdo vydretý titul ,,MUDr“ platiť?

Budú absolventi lekárskych fakúlt za svoj tvrdo vydretý titul ,,MUDr“ platiť?

Stavbári, pekári, projektoví inžinieri či manažéri….trh pracovných ponúk na Slovenku je momentálne veľmi široký, môžeme si vybrať z rôznych profesií, ktoré nám ponúka – chýba však ,,LEN“ ten správny, šikovný, zručný a kvalifikačne zdatný kandidát, ktorý by danú profesiu ovládal a za miesto výkonu svojho povolania by si vybral naše Slovensko.

Tak ako iné profesie aj medicína trpí nedostatkom kvalifikovaných ľudí – tento problém je tu už dlhé roky, no situácia začína byť nielen každým rokom, ale dokonca každým mesiacom horšia a horšia. Preferencie absolventov na prácu a pracovné podmienky sú rôzne – niektorí zostávajú doma, iní odchádzajú do zahraničia za lepšie platenou prácou, úrovňou života či možnosťou kariérneho rastu, ktoré mu Slovensko nemôže ponúknuť.

Na tento problém sa rozhodli reagovať aj naši poslanci a to návrhom rôznych ,,opatrení“ , ktoré by mali motivovať absolventov neodchádzať za hranice štátu. Opozícia prišla s návrhom zavedenia ,,virtuálneho účtu za štúdium medicíny“, ministerstvo školstva na situáciu reaguje zvýšením počtu prijatých študentov na lekárske fakulty, a podľa najnovších informácii je v hre aj motivačné štipendium.

Denne sa v mojej práci stretávam s lekármi, rozprávame sa o ich súčasnej či budúcej práci, o názore na systém fungovania jednotlivých nemocníc, čo vidia ako hlavný problém, čo im chýba…. Zavedenie platby za štúdium vnímajú veľmi negatívne až diskriminačne. Svoje štúdium na lekárskej fakulte si každý jeden mladý absolvent vydrie tvrdým úsilím, všetky pomôcky si hradí z vlastnej réžie, dokonca medická (odborná) prax nie je vôbec zaplatená tak, ako je to pri iných profesiách.

Absolvent lekárskej fakulty, internista, gynekológ, či chirurg sa však zhodujú na jednom  – pokiaľ by sa na Slovensku vytvorili lepšie podmienky pre odborný rast, lekári by nehľadali svoje ,,šťastie“ v iných krajinách. Samozrejme, boli by sme naivní, keby sme si mysleli, že ak zvýšime zdravotníkom plat a investujeme do materiálno-technického vybavenia nemocníc, tak nám už nikdy nikto neodíde…. ale…. je väčšia šanca, že viac lekárov zostane doma na Slovensku, pri svojich rodinách a stanú sa odborníkmi vo svojich odboroch.

Autor: Miroslava Malecová

Zdroj: unsplash.com

Pošlite to ďalej

Ďaľšie články

10 rokov = 10% zľava

Milí klienti, priatelia, fanúšikovia, s potešením oznamujeme, že naša spoločnosť slávi svoje 10. narodeniny! 10 rokov plných neustálych výziev, úspechov a nezabudnuteľných zážitkov. Radi by

Nezáväzne nás kontaktujte pre viac informácií.

    Meno (povinné)

    Spoločnosť (povinné)

    Váš email (povinné)

    Váš telefón

    Vaša správa