Aby sme boli schopní riadiť ostatných, musíme si predovšetkým uvedomiť, ako riadiť sami seba. Až potom nás môžu ostatní nasledovať! Až potom,keď pochopia kam vlastne ideme!
Cieľ nás podnecuje a vedie smerom k vytúženým snom
Môžeme to prirovnať ku kompasu: rovnako ako kompas nám ukazuje cestu, riadi našu činnosť a dáva nám tak pocit istoty a dôvery.
Cieľ nám dáva navyše silu k činnosti, motivuje nás k sústredeniu našej energie a vôle smerom k vytúženému stavu či výsledku. A nakoniec dosiahnutie cieľa, ktorý sme sami sebe vytýčili, nám poskytuje pocit uspokojenia, hrdosti nad sebou a zadosťučinenia.
Cieľ nám ukazuje cestu, riadi našu činnosť, dáva nám pocit dôvery a motivuje nás.
Ako si máme sami sebe stanoviť ciele?
K dosiahnutiu cieľa tohto druhu nestačia len neurčité sľuby a predsavzatia o budúcich zámeroch. Človek musí byť veľmi presný a postupovať systematickým spôsobom.
Pri stanovovaní cieľov musíme dbať na to, aby každý cieľ spĺňal podmienku:
*Š – špecifický – ak bude úloha zadaná všeobecne, podriadený nebude vedieť, čo má robiť a vyberie si to najľahšie – neurobí nič!
*A – akceptovateľný – úloha nesmie byť v rozpore s inými prioritami podriadeného. V tomto prípade potom dochádza k výberu a spravidla si podriadený vyberie tú jednoduchšiu cestu.
*M – motivujúci –úloha, cieľ musí podriadeného posúvať v jeho kariére napred v zmysle pravidla – Kde niet ambície, nehľadajte motiváciu.
*R –reálny – úloha musí byť splniteľná. Ak zadáte podriadenému nereálnu úlohu, jeho postoj k nej od samotného začiatku bude negatívny a samozrejme taký bude aj výsledok.
*T – termínovaný – každá úloha musí myť svoj konkrétny termín. Ak tento termín úloha nebude mať, postoj podriadeného k nej bude veľmi laxný.
Ciele, ktoré si stanovíme, musia zodpovedať záujmom a potrebám, ktoré sú dobre definované a zoradené podľa dôležitosti, jedna vedľa druhej. Preto musíme rozoznať, ktoré ciele sú prioritné a ktoré menej dôležité. Je jasné, že cieľ nemôže byť konkrétny, ak nie je reálny, ak vezmeme do úvahy zdroje, ktoré máme pre dosiahnutie k dispozícii (duševnú a fyzickú energiu, schopnosti a know-how, čas, atď.).
Cieľ nemôže byť konkrétny a účinný, ak je nereálny, a tým pádom nedosiahnuteľný.
K stanoveniu náročných a reálnych cieľov potrebuje človek dobre poznať svoju osobnosť, aby ani nepreceňoval ani nepodceňoval svoje zdroje a schopnosti k ich dosiahnutiu. Je však nutné mať na pamäti jedno pravidlo: najlepšie je „stanoviť si svoje ciele“ radšej vyššie ako nižšie a zároveň si plne uvedomovať množstvo úsilia, ktoré bude treba vynaložiť k ich dosiahnutiu.
Ciele,ich stanovenie a následné dosiahnutie – je činnosť, ktorá je všetkým jasná a pritom v nej najčastejšie zlyhávame.