Ako to na pohovore neprepísknuť?

Ako to na pohovore neprepísknuť?

Určite už každý z vás aspoň raz absolvoval pracovný pohovor, ktorý nevyšiel. Dôvody, prečo sa to nepodarí bývajú rôzne – ste málo alebo príliš kvalifikovaný, vaše požiadavky sa nezhodujú – dalo by sa pokračovať donekonečna. Avšak problém môže byť aj úplne inde, možno ste to tak trochu „prestrelili“. Či už to bola nesprávna reč tela, nevhodné oblečenie alebo nehodiaci sa verbálny prejav, všetko sa počíta. A hlavne, ak vezmeme do úvahy, že recruteri, aj tí naši z naši Balanced HR, občas chtiac či nechtiac dajú na prvý dojem. Ten sa ale vytvorí tak rýchlo, že nestihnete napočítať do ani do sto. Na čo si teda dať pozor, aby sa odchádzali z pohovoru so zmluvou vo vrecku?

Keď ústa hovoria jedno a telo druhé

Nesnažte sa klamať. Vaše telo vás ľahko môže prezradiť. Pohľady do zeme či okolo seba nie sú práve signálom, že viete, prečo ste prišli. Akurát tým dáte najavo, že zahmlievate alebo si nie ste istý tým, čo hovoríte. A to sú len oči. Zlyhať to môže aj na nesprávnom podaní ruky, preto si dajte pozor, aby bol váš stisk pevný a nie ako „mŕtva ryba“. To by totiž mohlo naznačiť, že nemáte zdravé sebavedomie. To isté o sebe poviete, keď si budete schovávať ruky alebo sedieť akoby ste zjedli sviečku. Pohodlne sa usaďte a hneď to pôjde ľahšie. Hovoríte o svojich skúsenostiach a máte na hrudi prekrížené ruky? Opäť nesprávne – roztvorte ich a dajte najavo, že ste otvorený novým výzvam. Vystrite sa, udržujte očný kontakt, usmievajte sa a budete presvedčivý. Divili by ste sa, ako takéto maličkosti zavážia.

Čo na srdci to na jazyku

Ste priveľmi otvorený? Na prvom stretnutí sa to nemusí vyplatiť. Niečo si predsa môžete nechať aj nabudúce. Rovnako zvláštne bude pôsobiť, ak sa neopýtate nič. Ďalšia zásadná vec môže byť aj hlasitosť vášho prejavu. Nehovorte príliš potichu, avšak nebuďte ani hlučný. Nadávky na čokoľvek sú úplne tabu rovnako, ako tykanie budúcemu nadriadenému či otázky na súkromný život. Ak chcete byť milý a zanechať naozaj dobrý dojem, pochváľte kanceláriu alebo sa poďakujte, že si na vás našli čas. Všetko treba dávkovať postupne. Na otázky odpovedajte priamo a konkrétne. Tiež sa vám zíde zamyslieť sa vopred nad vašimi úspechmi. Na to sa vás určite môžu opýtať. V prípade, že vám hneď nič nenapadne, pokojne sa zamyslite. Chvíľka ticha je vždy lepšia, ako keby ste povedali niečo, čo by ste neskôr ľutovali.

 

Šaty robia človeka

Čo na seba? Závisí od pozície, na ktorú sa hlásite. Avšak pozor, dajte si záležať. Čisté, vyžehlené oblečenie je základ tak, ako decentný make-up a jemná bižutéria či šperky. Nejdete predsa predvádzať svoju zbierku príveskov ani najnovší jarný odtieň rúžu, hoci ak vám pristane, choďte do toho J Dámy uspejú s elegantnými nohavicami, košeľou či blúzkou alebo sukňou pod kolená s lodičkami. K tomu sako, príjemný parfum a vhodná kabelka (nie maxi rozmerov ani listová) a perfektný imidž máte v suchu. Páni zase vyniknú v obleku, alebo smart casual štýle, s košeľou svetlých farieb a vyleštenými topánkami. Viete predsa, čo znamenajú čisté topánky? Že si dáte záležať a to na všetkom!

Teraz už máte takmer všetko vychytané. Tak smelo do toho. Najnovšie ponuky nájdete na webe Balanced HR.

Autor: Jana Bodická, Personnel Consultant BHR

Zdroj: pexels.com

Pošlite to ďalej

Ďaľšie články

10 rokov = 10% zľava

Milí klienti, priatelia, fanúšikovia, s potešením oznamujeme, že naša spoločnosť slávi svoje 10. narodeniny! 10 rokov plných neustálych výziev, úspechov a nezabudnuteľných zážitkov. Radi by

Nezáväzne nás kontaktujte pre viac informácií.

    Meno (povinné)

    Spoločnosť (povinné)

    Váš email (povinné)

    Váš telefón

    Vaša správa