5 typov šéfov, ktorých stretnete najčastejšie

5 typov šéfov, ktorých stretnete najčastejšie

Hoci sa hovorí, že každý sme iný, jedinečný  a originálny. Pri šéfoch ale môžeme rozlišovať zopár osobnostných typov, s ktorými sa pravidelne stretávame. Ak ste už zamestnaní preskákali viac, určite si na nejedného šéfa vďaka tomuto článku spomeniete.

Prečo sa vlastne podobajú a prečo máme pocit, že sú ako cez kopirák? Pretože niektorí aktívne študujú, ako byť dobrý líder, kde je prístupov, ako na to viac (aj tu však rozoznávame tak 5 stratégii), alebo sa tým vôbec nezaoberajú. A tak sa stane, že v novom zamestnaní môžete mať pocit, že šéfa máte toho istého. Napríklad, že jeden aj druhý je „diktátor“.

Diktátor

Tento šéf má od začiatku jasnú predstavu o tom, ako to bude fungovať. Box s názvom „Návrhy na zlepšenia“ pri jeho kancelárii nenájdete. Ono totiž všetko dokonale funguje a vy musíte byť šťastný, že ste toho súčasťou. Plat vám zvýši iba v prípade, že mu budete poriadne prikyvovať, aj to by ste sa nemali veľmi tešiť, pretože vám prihodí akurát tak „na kávu“. Počúvať o jeho štedrosti však budete roky. Naša rada: Ak nechcete prísť o miesto, držte sa v úzadí, alebo od neho rýchlo utečte. V Balanced HR vás môžeme zachrániť ?

Pohoďák

Všetko je v pohode. Aj keď akcie firmy klesli o 50 %, nevadí, bude lepšie. Usmieva sa, rozdáva pokoj a vy máte pocit, že lepšieho šéfa už nenájdete. Dovolenku vám dá kedykoľvek, pri prvom kašlíku vás pošle domov oddýchnuť si a pravidelne od neho dostávate pozvanie na jeho garden párty. Potrebujete však lídra? Jeho vedenie a rady? To by ste sa načakali. Tento „týpek“ jednoducho na to nemá povahu. A preto, ak chcete osobnostne rásť, tak v tomto zamestnaní jedine pomocou kníh, školení a workshopov.  Nenechajte sa odradiť a vezmite veci do vlastných rúk. Uvidíte,  stokrát viac sa vám to vráti v budúcnosti.

Pán manažér

Miluje delegovať úlohy. Rozdeľovať povinnosti a sledovať vaše reporty. Sám sa však nemieni veľmi unaviť – on je predsa manažér a musí všetko iba kontrolovať. Jeho najobľúbenejšou činnosťou sú porady, kde si odškrtáva, či všetko prebieha, ako má. S čím sa môžete pri ňom stretnúť je, že vašimi úspechmi sa chváli, ale neúspech si „vyžeriete“ sami. Najčastejšie ho nájdete pri tabuľkách a prepočítavaní KPI (key performance indicators).

Ak vám sebavedomie nechýba a svoju prácu si robíte dobre, nemusí to byť pre vás až také toxické. Raz však môže prísť moment, že vám to už pekne začne liezť na nervy.

Najkrajší v chotári

Oblek šitý na mieru podľa poslednej talianskej módy a dokonale žiarivé zuby. Tento šéf je jednoducho fešák a vy o tom nesmiete pochybovať. Reprezentatívnosť zobral trošku vážnejšie, chce, aby všetci videli, že on je tu BOSS. V podstate je celkom neškodný, pretože väčšinu času strávi starostlivosťou o svoj zovňajšok. A nenechajte sa pomýliť, platí to rovnako pri ženách aj mužoch. Rád cestuje a vystupuje na kamery, báť sa o neho nemusíte. Občas sa vám môže zdať povrchný, ale pokiaľ vás nechá na pokoji, všetko je v úplnom poriadku. Ak vám to predsa len nevyhovuje, a radšej by ste u šéfa ocenili skúsenosti a nadhľad, napíšte nám do Balanced HR   a niečo vymyslíme.

Líder

Poradí, navedie, naučí. Odovzdá svoje skúsenosti, avšak stále sa rád niečo naučí. Je s vami počas vašich úspechov aj horších dní. Podrží vás a vy viete, že sa na neho môžete spoľahnúť. Spoznávate v tom svojho šéfa? Gratulujeme, vyhrali ste v lotérii. Hoci sa niekedy môže zdať prísny, výsledok bude stáť za to a vy pri ňom porastiete. A to je to najlepšie, čo sa vám môže stať, pretože vtedy budete chodiť do práce s radosťou.

Autor: Romana Stierežencová, brach manager BHR

Zdroj:pexels.com

Pošlite to ďalej

Ďaľšie články

10 rokov = 10% zľava

Milí klienti, priatelia, fanúšikovia, s potešením oznamujeme, že naša spoločnosť slávi svoje 10. narodeniny! 10 rokov plných neustálych výziev, úspechov a nezabudnuteľných zážitkov. Radi by

Nezáväzne nás kontaktujte pre viac informácií.

    Meno (povinné)

    Spoločnosť (povinné)

    Váš email (povinné)

    Váš telefón

    Vaša správa